רקע ברירת מחדל
לוגו ברירת מחדל

מטרות

המטרה המרכזית של הנבחרת הצעירה במדעים היא הכשרת התלמידים לקראת המיונים לנבחרות הבוגרות המייצגות את ישראל באולימפיאדות הבינלאומיות במדעים בתחומים: מדעי המחשב, מתמטיקה, כימיה ופיזיקה.

הדגש בפעילות הנבחרת הוא מתן כלים לחשיבה יצירתית ופתרון בעיות ברמה הגבוהה ביותר. זאת באמצעות יצירת נבחרת וקהילה לומדת חזקה ומצמיחה בתחומי המדע והמתמטיקה, וכן פיתוח חוסן אישי ויכולת התמודדות עם אתגרים מורכבים.

משחקיות (Edu-gaming)

חלק חשוב מפעילות הנבחרת יוקדש למישחוק במתמטיקה ובמדעים.

משחקים אלו נועדו לבנות שיתוף פעולה בין חברי הנבחרת בד בבד עם בניית היכולת להתחרות בתחומי המדעים והמתמטיקה. המישחוק מאפשר למידה אקדמית מתקדמת תוך כדי בניית המוטיבציה האישית של תלמידי הנבחרת בסביבת למידה מיטבית.

שלבי המיון

המיונים לנבחרת ישראל הצעירה במדעים נערכים לקראת סוף כיתה ז'. הפעילות מתקיימת בכיתות ח' ו-ט'.

שלב א'
שלב א' הוא מבחן מקוון בבית הספר, בשעות הלימודים. יש להירשם לבחינה מראש, ומומלץ להתאמן לקראתה באמצעות התרגילים שבאתר. לקבלת קוד משתמש וסיסמה להרשמה פנו אל המורה למדעים או למתמטיקה בבית הספר שלכם.

השנה יתקיים מבחן שלב א' בתאריכים האלה: 4.3.2019, 13.3.2019. 
לאתר התרגול וההרשמה למבחן (הכניסה לאתר התרגול הינה דרך הקישור למבחנים מכוונים) לחצו כאן.

שלב ב'
שלב ב' הוא מבחן בכתב. המבחן כולל שאלות פתוחות המייצגות דרכי חשיבה וידע בסיסיות במדעים ובמתמטיקה.

השנה יתקיים מבחן שלב ב' בתאריך 13.5.2019.

שלב ג'
שלב זה הוא יום היערכות והיבחנות באוניברסיטת תל אביב. הפעילות ביום זה כוללת היכרות אישית עם המועמדים לנבחרת, וכן חשיפה לפעילות הנבחרת ולתכניה. 

בחלקו השני של היום המועמדים יקבלו הרצאה רלוונטית, ומיד לאחר מכן ייבחנו על החומר שהועבר בהרצאה.

התאריך לשלב זה יתפרסם בקרוב.

פעילות ותכנים

בכיתה ח' ייחשפו תלמידי הנבחרת ל-4 תחומי התוכן – מדעי המחשב, מתמטיקה, כימיה ופיזיקה – וירכשו כלי חשיבה, בדגש על מתמטיקה. תכנים אלו מהווים את התשתית האקדמית שעליה ייבנה הידע המתקדם הנדרש מחברי הנבחרת.

בכיתה ט' כל תלמיד יבחר להתמחות ב-2 תחומי תוכן מתוך ה-4 שלמד בכיתה ח'. במסגרת התמחות זו תועמק הלמידה בתחומים הנבחרים, קצב הלמידה יוגבר, והתלמידים יתרגלו היבחנות ברמת אולימפיאדה. בסוף כיתה ט' יוכלו תלמידי הנבחרת הצעירה להתמיין לאחת או יותר מהנבחרות הבוגרות.

פעילות הנבחרת הצעירה
הפעילות כוללת מחנות אימון, ימי עיון מרוכזים, מפגשים אזוריים וירטואליים ומטלות בין המפגשים. מחנות האימון יארכו 3 ימים, ובהם יתקיימו הרצאות, תרגול אישי, הנחיה, מבדקים, תוכני העשרה, סדנאות, פעילות חברתית ועוד.

קשר עם הנבחרות הבוגרות

פעילות הנבחרת הצעירה מיועדת להכשיר את חבריה לקראת המיונים לנבחרות הבוגרות, ולכן התכנים האקדמיים של הנבחרת הצעירה בכל אחד מתחומי התוכן נקבעים ומפותחים בשיתוף עם הנבחרות הבוגרות בכל תחום.

הפעילות של הנבחרת הצעירה כוללת גם היכרות עם הנבחרות הבוגרות – עם הצוותים ועם פעילותם.

מעברים

מעבר משנה א' לשנה ב' בנבחרת הצעירה: זהו מעבר מלמידת הבסיס האקדמי להתמחות בתחומי התוכן, והוא כרוך בעמידה בדרישות סף אקדמיות. בשלב המעבר התלמיד בוחר את תחומי ההתמחות שלו, וצוות הנבחרת בודקת את התאמת התחום לתלמיד.

מעבר מהנבחרת הצעירה לנבחרות הבוגרות: מעבר זה אינו אוטומטי. כל תלמיד צריך לעמוד במבחני המיון לנבחרות הבוגרות.