רקע ברירת מחדל
לוגו ברירת מחדל

מטרות

מטרת האולימפיאדה לפיזיקה היא לעורר עניין בלמידת פיזיקה, להגדיל את מספר המשתתפים בפעילות מדעית ברמה הגבוהה ביותר בפיזיקה, ולעודד צעירים לבחור בפיזיקה כעיסוק משמעותי לעתיד. האמצעים - פתרון בעיות יצירתי ועצמאי; למידה ברמה אקדמית גבוהה; בניית מוטיבציה אישית וקבוצתית; והקניית הידע, הניסיון והכלים הנכונים על מנת להצליח.

המשלחת לתחרות כוללת 5 תלמידים 
במהלך התחרות, יום אחד מוקדש לשאלות תיאורטיות בפיזיקה ויום נוסף מוקדש לשאלות ניסוייות. בין 2 ימי התחרות יש לפחות יום אחד של מנוחה המוקדש להיכרות תרבותית של המדינה המארחת ולטיולים.

שלבי מיון

שלב א'
שלב זה הוא מבחן המתקיים בבתי הספר (השנה באופן מקוון), וכולל שאלות בתחומים שונים בפיזיקה. ההשתתפות פתוחה ומומלצת לכל תלמידה ותלמיד המעוניין בכך. מידי שנה משתתפים בשלב זה אלפי תלמידות ותלמידים מכל רחבי הארץ. השאלות אינן דורשות ידע מעמיק, אלא מבוססות על עקרונות פשוטים, אינטואיציה ויכולת חשיבה.

מבחן שלב א'

תלמידי/ות כיתה י'

27/10/2022 ג' כסלו תשפ"ג, יום ראשון בין השעות 09:00 -14:00 מועד נוסף, 31/10/2022 ו' כסלו תשפ"ג, יום רביעי בין השעות 16 16:30- 19:00

תלמידי/ות כיתה י"א
28/12/2023 ד' טבת תשפ"ג, יום רביעי בין השעות 11:00 -18:00 


* שלב א' יתקיים בשני מועדים, ניתן להשתתף במועד אחד או בשני המועדים, התוצאה הגבוהה ביותר תחשב.
* אין צורך להירשם מראש למבחן. יש להיכנס במועד המתאים ולהיבחן.
* הכניסה למבחן היא דרך אתר משרד החינוך. (נדרשת "הזדהות אחידה")
* משך הבחינה 90 דקות. השעון יתחיל לרוץ מרגע הכניסה לבחינה.
* המבחן מקוון, ניתן להיבחן מבית הספר או מהבית, שפות עברית או ערבית.


שלב ב'
שלב זה הוא מבחן הבודק יכולת חשיבה מהירה וידע בפיזיקה, וכולל שאלות אמריקאיות (שאלות רב-ברירה) בלבד.

תלמידי/ות כיתה י'
2/1/2023 ט' טבת תשפ"ג, יום חמישי

תלמידי/ות כיתה י"א
8/2/2023 ט"ו טבת תשפ"ג, יום רביעי

מבחן שלב ג'

תלמידי/ות כיתה י'
1/2/2023 י' שבט תשפ"ג, יום רביעי

תלמידי/ות כיתה י"א
1/3/2023 ח' אדר תשפ"ג, יום רביעי

נושאים וחומרי תרגול לכיתות י' לחצו כאן, לחומרים נוספים
נושאים וחומרי תרגול לכיתות יא' לחצו כאן

פעילות הנבחרת

פעילות הנבחרת כוללת משימה שבועית של למידה ופתרון בעיה. לכל תלמיד מוצמד חונך שתפקידו לסייע ולעקוב אחר עבודתו של התלמיד והישגיו. בנוסף, מתקיימים ימי אימון ומחנות אימון לאורך השנה.
מטרת המחנות וימי העיון היא להעלות את הידע של התלמידים מרמת בית הספר התיכון לרמה הנדרשת באולימפיאדה בינלאומית. המחנות מוקדשים לרכישת ידע בנושאים שונים בפיזיקה ולהתמודדות עם בעיות תאורטיות וניסיוניות. רבות מהבעיות מתייחסות לתופעות טבע, ודורשות יכולת לפתח מודל פיזיקלי מתאים. חלק גדול מהזמן מוקדש לפיתוח כישורי עבודה במעבדה ולניסויי חקר.

תחרות מקדימה

APhO - Asian Physics Olympiad אולימפיאדת אסיה לפיזיקה
האולימפיאדה האסייתית לפיזיקה מתקיימת החל משנת 2000 כשמדינת ישראל החלה להתחרות ב2001. כיום משתתפות בתחרות כ- 28 מדינות. האולימפיאדה היא תחרות בפיזיקה לתלמידי תיכון המתקיימת מדי שנה באחת ממדינות אסיה. התחרות נערכת במתכונת של האולימפיאדה הבינלאומית, והיא כוללת חלק תאורטי וחלק ניסויי. באולימפיאדה האסייתית משתתפים שמונה נציגים מכל מדינה.

APHO אולימפיאדת אסיה לפיזיקה לשנת 2022 תיערך בהובלת טאיוואן בין התאריכים 23-31.5 במאי 2022.
לאתר התחרות לחצו כאן

התחרות הבינלאומית

IPhO – התחרות הבינלאומית
האולימפיאדה הבינלאומית לפיזיקה מתקיימת החל משנת 1967, מלבד שנתיים בהם האולימפיאדה לא התקיימה, היא התקיימה מאז כל שנה כך ששנה שעברה הייתה שנת ה-51 של האולימפיאדה. באולימפיאדה משתתפות בדרך כלל מעל 80 מדינות, כאשר מדינת ישראל מתחרה באולימפיאדה החל משנת 94.

התחרות מתקיימת בכל שנה במדינה אחרת, וכוללת 2 בחינות שאורכן 5 שעות כל אחת, מבחן תאורטי (הכולל בדרך כלל 3 שאלות) ומבחן מעבדה (הכולל ניסוי אחד או 2). השאלות נכתבות ונבחרות בידי המדינה המארחת, והן צריכות להיות מאושרות על ידי הוועדה הבינלאומית, המורכבת מנציגי כל המדינות המשתתפות. באולימפיאדה הבין לאומית משתתפים חמישה נציגים מכל מדינה.

האולימפיאדה הבינלאומית לפיזיקה לשנת 2021 תתקיים בליטא התאריכים 17-25 ביולי 2021.