רקע ברירת מחדל
לוגו ברירת מחדל

מטרות

מטרת הנבחרת היא לעודד עניין ואתגר במדעי המחשב; לכנס ביחד את טובי הכישרונות הצעירים מכל העולם לפעילות מדעית ברמה הגבוהה ביותר ולחוויה תרבותית; ולפתח יכולת ניתוח בעיות ומציאת פתרון, יצירתיות, וחשיבה הפורצת "מחוץ לקופסה" בתחום מדעי המחשב לצד פיתוח היכולת לייצר פתרונות יעילים לבעיות מורכבות.

המשלחת כוללת 4 תלמידים, ואיתם כמה חברי צוות מקצועיים. התלמידים מתחרים באופן אישי בפתרון בעיות אתגר אלגוריתמיות, בדגש על ניתוח בעיה ופיתוח פתרון יצירתי הכולל גרעין אלגוריתמי מתוחכם שבמימושו משולבים גרפים, התאמת מחרוזות, שימוש במבני נתונים מורכבים ועוד.

שלבי המיון

שלב א'
שלב זה הוא מבחן המתקיים בבתי הספר (השנה באופן מקוון), וכולל שאלות בתחומים שונים במדעי המחשב. אין צורך לדעת לתכנת כדי להתמודד בשלב זה, והמטרה הינה לזהות חשיבה אלגוריתמית.
ההשתתפות פתוחה ומומלצת לכל תלמידה ותלמיד המעוניין בכך. מידי שנה משתתפים בשלב זה אלפי תלמידות ותלמידים מכל רחבי הארץ.

המבחן לשלב א'
יערך ביום רביעי ב' בכסלו, תשפ"א 18.11.2020 או ביום שלישי ח' בכסלו, תשפ"א 24.11.2020
למידע על המבחן ולאתר התרגול לחצו כאן. 

מבחן שלב ב'
שלב זה הוא מבחן הבודק יכולת פתרון בעיות וחשיבה אלגוריתמית / מתמטית. הוא כולל שאלות פתוחות שבהן יש לפתח אלגוריתם ולכתוב אותו בפסאודו-קוד. שלב זה אינו דורש ידע תכנותי.

יערך ביום רביעי כג' בכסלו, תשפ"א 9.12.2020 
לתרגול לחצו כאן

המבחן יערך באופן מקוון בהתאם להנחיות ולצו משרד הבריאות המתעדכן מעת לעת.  

מבחן שלב ג'
העוברים את שלב ב' ילמדו תכנות ברמה בסיסית לקראת שלב ג', ויעברו מספר אימונים עם צוות המאמנים כדי להכין אותם יותר טוב לפתור בעיות בסגנון האולימפיאדה.
שלב ג' מורכב מבעיות אתגר אלגוריתמיות בסגנון האולימפיאדה המצריכות ידע בסיסי שירכש באימונים לפניו. שלב ג' יכלול פיתוח אלגוריתם לבעיות מאתגרות, תכנות האלגוריתם במערכת בדיקות ומתן הסבר בכתב לאלגוריתם. הדגש בשלב זה הוא על יכולת פתרון בעיות וחשיבה יצירתית תוך הדגמת יכולת פירמול הפתרון האבסטרקטי לתכנית מחשב המצריכה רמת תכנות בסיסית.

יערך ביום ראשון יא' בשבט, תשפ"א 24.1.2021 באוניברסיטת בר אילן
למבחן ולפתרון לחצו כאן 

את חומר הלימוד התאורטי ללמידה עצמית תוכלו למצוא באתר:
הקלידו את הסיסמה : Gd4&f@m6oZak#1.

אימון מתקדם:

האימון המתקדם - סדרת ימי אימון, תחרות ולמידה. ימי האימון נערכים לרוב אחת לשבוע, רובם בקמפוס האוניברסיטה, ומקצתם מהבית דרך האינטרנט.

יום אימון מדמה יום תחרות ב- IOI, והוא מורכב מ-2 חלקים: 

בחלק הראשון - למתחרים ניתנות 5 שעות לפתור 3 בעיות אלגוריתמיות, לתכנת את אלגוריתמי הפתרון שלהם, ולהגיש את הקוד למערכת בדיקה אוטומטית כדי לקבל משוב. התכנות הוא באחת מהשפות האלה: C# ,C++ או Java, לפי בחירת המתחרה. בסוף החלק הראשון מאמני האולימפיאדה מראיינים את המתחרים ודנים עמם בפתרונותיהם. 

בחלק השני המשתתפים לומדים נושאים באלגוריתמים ברמה אקדמית: השיעורים מכסים אלגוריתמים ומבני נתונים מהסילבוס הרשמי של ה־IOI, ולעתים גם מקבלים העשרה נוספת במדעי המחשב.

תחרויות מקדימות

במסגרת פעילות הכנת הנבחרות לתחרות ברמה הבינלאומית הגבוהה ביותר, חברי הנבחרת ניגשים לתחרויות מקדימות - תחרויות בינלאומיות בהשתתפות מדינות רבות. 
השתתפות בתחרויות אלו מאפשרת לתלמידי הנבחרת לבחון את הידע והיכולות שלהם בהשוואה לתלמידים ממדינות אחרות; לתרגל היבחנות בתנאי תחרות; ולחוש את האווירה הייחודית לתחרות בינלאומית במדעי המחשב.