רקע ברירת מחדל
לוגו ברירת מחדל

מטרות

מטרות הנבחרת הן לעורר עניין בכימיה באמצעות פתרון בעיות יצירתי ועצמאי; פיתוח מיומנויות שיסייעו לתלמידים להצליח בתחרות ולאחר מכן בעולם האקדמי; למידה ברמה אקדמית גבוהה ועידוד בחירה בכימיה כעיסוק משמעותי בעתיד; והגדלת מספר התלמידים המשתתפים בפעילות מדעית בכימיה ברמה הגבוהה ביותר.

פעילות

הפעילות מתחלקת ל-2 חלקים:

כימיאדה - האולימפיאדה הארצית לכימיה
מטרת הפעילות היא קירוב תלמידים לתחום הכימיה בבית הספר, וגילוי כישרונות יוצאים מהכלל שיהוו את השלד לנבחרת ישראל באולימפיאדות בינלאומיות בכימיה.

האולימפיאדה הבינלאומית לכימיה
מטרת האולימפיאדה היא לעודד תלמידים לבחור במחקר בכימיה ולפנות למחקר המנוהל במוסדות להשכלה גבוהה בארץ כעיסוק משמעותי לעתיד; לסייע ביצירת קשרים וחברויות בין כימאים צעירים מכל רחבי העולם; ולאפשר לתלמידים לבחון את הידע שלהם בכימיה בהשוואה לידע של תלמידים מצטיינים אחרים מכל רחבי העולם. התחרות מתקיימת בכל שנה במדינה מארחת אחרת. המשלחת לתחרות הבינלאומית כוללת עד 4 תלמידים. התלמידים מתחרים באופן אישי, ואין דירוג כללי של המדינה.

כימיאדה

כימיאדה - האולימפיאדה הארצית לכימיה
מטרת הפעילות היא קירוב תלמידים לתחום הכימיה בבית הספר, וגילוי כישרונות יוצאים מהכלל שיהוו את השלד לנבחרת ישראל באולימפיאדות בינלאומיות בכימיה.

כימיאדה - שלבי המיון
המסלול העיקרי - מיועד לתלמידי כיתות י'-י"ב

שלב א' 
שלב זה הוא מבחן המתקיים בבתי הספר, וכולל שאלות בתחומים שונים של כימיה. 10% המצטיינים ביותר בשלב א' יוזמנו להשתתף בשלב ב' של המיונים. 
המבחן לשלב א' יתקיים בתאריך: 24 וב- 31 באוקטובר 2019.
 
למידע על המבחן ולאתר התרגול לחצו כאן


שלב ב' 
שלב זה מתקיים בטכניון (בחיפה), וכולל בחינה, שמיעת הרצאה בליווי הדגמות, וכן סיור במעבדות המחקר של הפקולטה לכימיה.
כ-30 התלמידים שיצטיינו בשלב זה יעלו לשלב הגמר הארצי .
המבחן לשלב ב' יתקיים בתאריך: 4 בדצמבר 2019
למידע על תכני המבחן לחצו כאן 

שלב ג'
גמר הכימיאדה יתקיים בתאריך: 13
 בינואר 2019

תחרות מקדימה

במסגרת הכנת הנבחרות לתחרות ברמה הבינלאומית הגבוהה ביותר, תלמידי הנבחרת משתתפים בתחרויות מקדימות, שגם הן בינלאומיות. 
ההשתתפות בתחרויות אלו מאפשרת לחברי הנבחרת לבחון את הידע והיכולות שלהם בהשוואה לתלמידים ממדינות אחרות; לתרגל היבחנות בתנאי תחרות; ולחוש את האווירה הייחודית לתחרות בינלאומית בכימיה.

אולימפיאדת מנדלייב לכימיה - International Mendeleev Olympiad
התחרות על שמו של הוגה הטבלה המחזורית דימטרי מנדלייב נחשבת כאחת התחרויות המקדימות הטובות ביותר בעולם, וכמנבאת את ההישגים באולימפיאדה הבינלאומית.
אולימפיאדת מנדלייב לכימיה כוללת מבחן תאורטי ומבחן מעבדה. היא מתקיימת מדי שנה כבר 53 שנים, בדרך כלל במדינות חבר העמים לשעבר, בהשתתפות מתמודדים מ-22 מדינות.