רקע ברירת מחדל
לוגו ברירת מחדל

מטרות

מטרת האולימפיאדה לפיזיקה היא לעורר עניין בלמידת פיזיקה, להגדיל את מספר המשתתפים בפעילות מדעית ברמה הגבוהה ביותר בפיזיקה, ולעודד צעירים לבחור בפיזיקה כעיסוק משמעותי לעתיד. האמצעים - פתרון בעיות יצירתי ועצמאי; למידה ברמה אקדמית גבוהה; בניית מוטיבציה אישית וקבוצתית; והקניית הידע, הניסיון והכלים הנכונים על מנת להצליח.

המשלחת כוללת 5 תלמידים. 
במהלך התחרות, יום אחד מוקדש לשאלות תיאורטיות בפיזיקה ויום נוסף מוקדש לשאלות ניסוייות. בין 2 ימי התחרות יש לפחות יום אחד של מנוחה המוקדש להיכרות תרבותית של המדינה המארחת ולטיולים.

שלבי מיון

שלב א'
שלב זה הוא מבחן בכתב המתקיים בבתי הספר. רוב השאלות אינן דורשות ידע מעמיק, אלא מבוססות על עקרונות פשוטים, אינטואיציה ויכולת חשיבה.
המבחן לשלב א' יתקיים בתאריך: 17 בספמבר 2018
למידע על המבחן ולאתר התרגול לחצו כאן.

שלב ב'
שלב זה הוא מבחן המתקיים ב-3 מרכזים אקדמיים – בצפון, במרכז ובדרום הארץ. 

המבחן בודק יכולת חשיבה מהירה וידע בפיזיקה, וכולל שאלות "אמריקניות" (שאלות רב-ברירה) ושאלות פתוחות הדורשות ידע בתחומי המכניקה והאופטיקה. בכיתה י' המבחן דורש ידע גם בתחומי ההידרוסטטיקה ותופעות תרמיות.

המבחן לשלב ב' יתקיים בתאריך: 16 בדצמבר 2018 

שלב ג'
מחנה קיץ הנמשך שבועיים ומתקיים בקיץ באוניברסיטת בן-גוריון. למחנה מוזמנים כ-30 תלמידי כיתות י' וכ-35 תלמידי י"א. 
התחומים שבהם עוסקים במחנה מקיפים את רוב תוכני הפיזיקה הנלמדים בבית הספר התיכון - מכניקה של גוף נקודתי ושל גוף קשיח, חשמל, אופטיקה, גלים, תרמודינמיקה ותורת היחסות. התלמידים מקבלים מראש פירוט של הנושאים שיילמדו במחנה.
הפעילות במחנה כוללת ניסויי חקר במעבדה, הרצאות, בחינה יומית ודיון בבעיות בפיזיקה הדורשות חשיבה מקורית. בשעות הערב מתקיימת פעילות חברתית.

פעילות הנבחרת

פעילות הנבחרת כוללת משימה שבועית של למידה ופתרון בעיה. לכל תלמיד מוצמד חונך שתפקידו לסייע ולעקוב אחר עבודתו של התלמיד והישגיו.
בנוסף, מתקיימים ימי אימון בודדים ומחנות אימון לאורך השנה. 
מטרת המחנות היא להעלות את הידע של התלמידים מרמת בית הספר התיכון לרמה הנדרשת באולימפיאדה בינלאומית. המחנות מוקדשים לרכישת ידע בנושאים שונים בפיזיקה ולהתמודדות עם בעיות תאורטיות וניסיוניות. רבות מהבעיות מתייחסות לתופעות טבע, ודורשות יכולת לפתח מודל פיזיקלי מתאים. 
חלק גדול מהזמן מוקדש לפיתוח כישורי עבודה במעבדה ולניסויי חקר.

תחרות מקדימה

כהכנה לתחרות ברמה הבינלאומית הגבוהה ביותר, תלמידי הנבחרת משתתפים בתחרויות מקדימות - תחרויות בינלאומיות בהן בהשתתפות מדינות רבות. 
השתתפות בתחרויות אלו מאפשרת לתלמידי הנבחרת לבחון את הידע והיכולות שלהם בהשוואה לתלמידים ממדינות אחרות; לתרגל היבחנות בתנאי תחרות; ולחוש את האווירה הייחודית לתחרות בינלאומית בפיזיקה.

אולימפיאדת אסיה לפיזיקה APhO - Asian Physics Olympiad 
תחרות בפיזיקה לתלמידי תיכון המתקיימת מדי שנה באחת ממדינות אסיה ואוקיאניה. התחרות נערכת במתכונת של האולימפיאדה הבינלאומית, והיא כוללת חלק תאורטי וחלק ניסויי.
התחרות התקיימה בפעם הראשונה בשנת 2000 עם מדינה אחת, וכיום משתתפות בה 27 מדינות.
לתחרות מוזמנים 8 מתחרים מכל מדינ,ה והם נדרשים לענות על 8 שאלות בתחומי התאוריה והמעבדה (בהשוואה: באולימפיאדה הבינלאומית נדרשים המתמודדים לענות על 5 שאלות).

אולימפיאדת אסיה לפיזיקה לשנת 2018 תתקיים ב-6-15 במאי, בוויאטנם.

התחרות הבינלאומית

PhO – התחרות הבינלאומית
התחרות מתקיימת בכל שנה בקיץ במדינה אחרת, וכוללת 2 בחינות שאורכן 5 שעות כל אחת, מבחן תאורטי (הכולל בדרך כלל 3 שאלות) ומבחן מעבדה (הכולל ניסוי אחד או 2). השאלות נכתבות ונבחרות בידי המדינה המארחת, והן צריכות להיות מאושרות על ידי הוועדה הבינלאומית, המורכבת מנציגי כל המדינות המשתתפות.

בתחרות עצמה כל משתתף מתחרה באופן אישי, וכל מדינה מדורגת על סמך ההישגים המשותפים של המשלחת שלה.